pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Czy są dotacje na budowę domu?

KUP LICENCJĘ
DI
Pin It email print

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

 

Pytanie Czytelniczki "PB": Jestem na etapie  załatwiania formalności związanych z budową domu jednorodzinnego i w związku z tym pytanie  czy są dotacje na  taką budowę?Czy są dotacje na budowę budynku mieszkalnego z pokojami przeznaczonymi na wynajem lub na prowadzenie działalności polegającej na wynajmowaniu pokoi?

Odpowiada Aldona Janicka, konsultant ds. funduszy UE, Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego:

Nie ma możliwości uzyskania dotacji na budowę budynku mieszkalnego. Możliwość uzyskania dofinansowania istnieje w przypadku przeznaczenia budynku na cele działalności gospodarczej, np. na budowę pensjonatu. O takie wsparcie mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność w branży turystycznej. Taką możliwość dają najczęściej działania z zakresu turystyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla każdego województwa.
Na przykład: w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaplanowano Poddziałanie 2.1.1. Baza noclegowa i gastronomiczna – tutaj można uzyskać dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw obejmujące budowę, rozbudowę, modernizację (w tym przebudowę) bazy noclegowej wszystkich typów (budynki i wyposażenie); w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 6.1 można uzyskać dofinansowanie na budowę, odbudowę, rozbudowę i modernizację oraz na niezbędne wyposażenie bazy hotelarsko-noclegowej; w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przewidziano działanie 6.2 Działanie: 6.2 Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych (przedsiębiorstwa mające siedzibę i działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego);
w województwie Zachodniopomorskim to Działanie 5.1. Infrastruktura turystyczna, w ramach Priorytetu 5. Turystyka, kultura i rewitalizacja; czy też w województwie Podlaskim w ramach Priorytetu 3. Rozwój turystyki i kultury, istnieje Działanie 3.2. Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw z branży turystycznej.
Aktualnych informacji o ogłaszanych konkursach dla poszczególnych działań należy szukać na stronach odpowiednich instytucji zarządzających regionalnymi programami operacyjnymi, zwykle są to urzędy marszałkowskie. Niestety niektóre z województw, m.in. dolnośląskie, świętokrzyskie, śląskie czy też lubuskie nie zaplanowały żadnych działań pozwalających na uzyskanie wsparcia na tego typu inwestycje przedsiębiorców w branży turystycznej polegające na rozwoju bazy noclegowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Sztuka życia i śmierci wg młodych

„Burn, burn, burn” to...
News

436 mln zł na inwestycje w polskie startupy

Od kilku lat modnym...
News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Snajper 3 nie rzuci świata na kolana  

Snajper 3 to nasza...
News

VI Konferencja Rada Nadzorcza, czyli...

Dlaczego nadzór...
News

Za co klient zapłaci

Seria: Krytycznie Ważne Informacje cz. 003
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu