pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jeśli popełniłeś błąd, złóż korektę i ją wytłumacz

KUP LICENCJĘ
Iwona Jackowska
Pin It email print

Roczne zeznanie najlepiej jest poprawić przed terminem składania PIT-ów za dany rok, czyli do 30 kwietnia. Do korekty trzeba dołączyć jej uzasadnienie.

 

Błąd stwierdzony w złożonym zeznaniu podatkowym poprawia się na takim samym formularzu, zaznaczając w rubryce „Cel złożenia zeznania” kwadrat przypisany do korekty. Wypełnić trzeba cały PIT od początku do końca – od podania numeru identyfikacyjnego podatnika (PESEL lub NIP) po złożenie podpisu.

Trzeba wpisywać dane tak, jakby zeznanie było sporządzane po raz pierwszy. Różnica polega na tym, że do skorygowanej deklaracji trzeba jeszcze dołączyć wyjaśnienie powodu, dla którego podatnik składa korektę. Inaczej jednak wyglądają te uzasadnienia w przypadku rozliczeń przez internet, inaczej „na papierze”.

e-korekta

Zeznania złożone drogą elektroniczną można, co do zasady, skorygować również przez internet – potwierdził Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. Jak wyjaśnił, aby tego dokonać należy, podobnie jak na tradycyjnym zeznaniu, zaznaczyć, że celem złożenia formularza jest korekta. To wymaga złożenia wyjaśnienia popełnionych błędów, przy czym podatnicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, w którym opiszą powód korekty. System to ułatwia.

- W przypadku elektronicznych formularzy, niezależnie od tego czy podatnik korzysta z aplikacji e-Deklaracje Desktop czy formularzy w formacie PDF, jeżeli zaznaczone zostanie pole „korekta”, wówczas na końcu dokumentu pojawi się specjalny formularz ORD-ZU. Jest on przeznaczony na podanie uzasadnienia złożenia korekty – informuje Michał Kasprzak. Tam należy je opisać. W formularzu tym jest także miejsce na dane identyfikujące podatnika. Zostaną one automatycznie przeniesione z uprzednio wypełnionej części zeznania.

Na papierze

W przypadku zeznań składanych w wersji papierowej skorygowanie deklaracji następuje podobnie jak w przypadku e-korekty. Podatnik musi złożyć korygującą deklarację (na takim druku PIT, jaki przesłał wcześniej do urzędu) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W tym przypadku nie ma żadnego z góry określonego wzoru formularza. Uzasadnienie można napisać na zwykłej kartce papieru.

Przedstawiciel izby katowickiej podkreśla, że nie ma wymagań formalnych co do treści pisma zawierającego uzasadnienie złożenia korekty. W praktyce jest to krótka podpisana przez podatnika informacja. Może się ona ograniczyć do jednego zdania np.: „w poprzednio złożonym zeznaniu nie uwzględniłem jednej z informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika” lub „w pierwotnej wersji zeznania nie uwzględniono jednego ze źródeł przychodów”, choć zdarzają się również dłuższe uzasadnienia.

Również tak sporządzone uzasadnienie korekty powinno zawierać dane identyfikujące składającego np.: imię, nazwisko lub nazwa, adres oraz właściwy identyfikator podatkowy.

Przy okazji warto pamiętać, że złożenie korekty przed ustawowym terminem składania zeznań za rok podatkowy (czyli przed 30 kwietnia) nie skutkuje przykrymi konsekwencjami dla podatnika. To szczególnie ważne, gdy po skorygowaniu PIT okaże się, że trzeba jeszcze dopłacić jakąś kwotę podatku. Można ją w tym czasie zapłacić bez odsetek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu