pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jak zmienić umowę o pracę

KUP LICENCJĘ
GRZEGORZ MANIA prawnik w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci Sp. Partnerska
Pin It email print

Umowę o pracę można zmienić zasadniczo na dwa sposoby — poprzez porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające.

 

Skutki braku zgody pracownika na zaproponowaną zmianę warunków zatrudnienia zależą od przyjętego trybu dokonywania zmian. Umowę o pracę można zmienić zasadniczo na dwa sposoby — poprzez porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające.

W pierwszym przypadku mowa o czynności prawnej dwóch stron, wymagającej zgodnego ich współdziałania. Propozycja zmiany w tym przypadku wyjść może od każdej ze stron. Do jej przyjęcia potrzebna jest zgoda obu stron stosunku pracy. A zatem w przypadku zaproponowania w tym trybie zmian i braku akceptacji ze strony pracownika nie dochodzi do zmiany warunków zatrudnienia. Wynika to z faktu, że umowa o pracę, jak każda umowa, wymaga dwóch zgodnych oświadczeń woli.

Porozumieniem zmieniającym można dokonać zmian zarówno na korzyść, jak i niekorzyść pracownika. W obu przypadkach, oczywiście, może on zgody na zmianę nie wyrazić. W rzeczywistości jednak — choć nie jest to niemożliwe — trudno sobie wyobrazić brak zgody na zmianę na korzyść, natomiast w wielu przypadkach zmiana na niekorzyść dokonywana będzie w trybie wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jeżeli jednak pracodawca chce zmienić warunki pracy i płacy na niekorzyść, jednakże bez obarczania swojej decyzji ryzykiem rozwiązania umowy o pracę, powinien wybrać drogę porozumienia zmieniającego.

Drugi z trybów zmiany umowy o pracę — wypowiedzenie zmieniające — stanowi już jednostronną czynność pracodawcy, który chce zmienić istotne elementy stosunku pracy. Do takich należy np. wysokość wynagrodzenia pracownika. Do wypowiedzenia zmieniającego, zgodnie z art. 42 § 1 kodeksu pracy, stosuje się przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracodawca jest zatem zobowiązany do dochowania wszelkich zasad i obowiązków, które dotyczą wypowiedzenia umowy o pracę, a obejmujących np. ograniczenia możliwości wypowiedzenia umowy o pracę, formę wypowiedzenia, uzasadnienie wypowiedzenia, pouczenia o możliwości odwołania, terminy wypowiedzenia.

Dodatkowo w wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca powinien pouczyć pracownika o treści art. 42 § 3, zgodnie z którym może on odmówić wyrażenia zgody na zmianę warunków pracy i płacy poprzez złożenie oświadczenia przed upływem połowy okresu wypowiedzenia (jeżeli pracodawca nie zawrze takiego pouczenia, pracownik może złożyć oświadczenie do końca okresu wypowiedzenia). Jednakże w przypadku odmowy zaakceptowania zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. W takiej sytuacji przysługują pracownikowi te świadczenia, które przysługiwałyby mu w przypadku zastosowania wypowiedzenia definitywnego.

Jeżeli pracodawca chce zmienić warunki pracy i płacy na niekorzyść, jednakże bez obarczania swojej decyzji ryzykiem rozwiązania umowy o pracę, powinien wybrać drogę porozumienia zmieniającego.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu