pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Z Cypru na Słowację

KUP LICENCJĘ
ANNA MARIA PANASIUK partner ITCI
Pin It email print

Istnieją dwie możliwości przeniesienia aktywów posiadanych na Cyprz

 

Notowania

euro

Ludzie

Anna Maria

KOMENTARZ PRAWNIKA

System podatkowy na Cyprze nie uległ zmianom i nie wprowadzono podatku tzw. solidarity charge od depozytów bankowych. Skutki kryzysu dotknęły jednak największych cypryjskich instytucji finansowych. Bank of Cyprus liczy straty. Laiki Bank zostanie zlikwidowany. Rachunki bankowe powinny zostać odblokowane 28 marca.

Dla tych, którzy chcieliby opuścić Cypr, ale zachować spółkę zagraniczną pozwalającą na optymalizację przyszłych dochodów kapitałowych, istnieją dwie możliwości przeniesienia aktywów posiadanych na Cyprze. Można zarejestrować nową spółkę w wybranej jurysdykcji podatkowej i przenieść na nią posiadane aktywa spółki cypryjskiej albo bez konieczności ponoszenia kosztownej obsługi prawnej przenieść siedzibę istniejącej już spółki poza terytorium Cypru, np. na Maltę. Spółka maltańska dysponuje korzystnymi regulacjami podatkowymi, które pozwalają na zachowanie niskiego opodatkowania dochodów operacyjnych (efektywnie 10 proc.) oraz dochodów kapitałowych (efektywnie 5 proc. lub zwolnienie podatkowe). Czas niezbędny na przeprowadzenie procedury zmiany siedziby to najmniej 4 miesiące.

Jeśli ktoś decyduje się wypłacić zyski ze spółki na Cyprze i zlikwidować ją, może zastosować jedno z rozwiązań z jednoczesnym ograniczeniem obciążeń podatkowych sprowadzanych aktywów. Takim rozwiązaniem może być słowacka spółka komandytowa Komanditna spolocnost. Słowacka spółka komandytowa jest często wykorzystywana do wypłaty dywidendy ze spółki cypryjskiej. To specjalny typ słowackiej osoby prawnej, częściowo spółka osobowa, a częściowo kapitałowa (z ograniczoną odpowiedzialnością). Utworzona zgodnie z umową o inkorporacji przez co najmniej jednego komplementariusza, który jest w pełni odpowiedzialny za długi spółki, oraz co najmniej jednego komandytariusza, który nie ponosi odpowiedzialności ponad swój wkład kapitałowy. Minimalny wkład kapitałowy komandytariusza wynosi 250 EUR. Zarejestrowana i zarządzana na terytorium Słowacji jako słowacki rezydent podatkowy korzysta z ochrony wynikającej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, również z Polską.

Kliknij, żeby przeczytać cały tekst

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu