pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rynek sprzyja emitentom

KUP LICENCJĘ
Sylwia Wedziuk
Pin It email print

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? Kredyt jest tańszy, ale to bank dyktuje warunki. Przy emisji obligacji przedsiębiorca ma więcej swobody

 

Kredyt to pierwsze, co przychodzi na myśl firmom poszukującym finansowania. Ale nie powinny zapominać, że są także inne sposoby — na przykład emisja obligacji.

Słaby punkt — koszty

Przewagą emisji obligacji w stosunku do kredytu na pewno nie będzie koszt finansowania. Oprocentowanie obligacji jest zwykle wyższe niż koszt odsetkowy kredytu, a do tego w tym pierwszym przypadku dochodzą jeszcze koszty organizacji emisji i pośrednictwa w uplasowaniu obligacji wśród inwestorów.

— Obligacje bardzo rzadko będą konkurować z kredytem od strony kosztowej, gdyż w przeważającej liczbie przypadków ich koszt będzie przewyższał koszt pieniądza bankowego — przyznaje Mateusz Hyży, starszy analityk inwestycyjny w Grupie Trinity. Chyba że mówimy o dużych emisjach.

— Dopiero w przypadku emisji w górnych granicach kilkudziesięciu milionów złotych koszty związane z obligacjami stają się porównywalne z kredytem bankowym — twierdzi Jarosław Parczewski, dyrektor zarządzający w Opera Dom Maklerski. Jednak obecna sytuacja rynkowa sprzyja emitentom, głównie ze względu na niski poziom stóp procentowych.

— Dla tych, którzy posiadają ugruntowaną pozycję i są dobrze postrzegani przez rynek, może być to zatem idealna sytuacja do pozyskania finansowania na atrakcyjnych warunkach, a co za tym idzie — niewielkim koszcie odsetkowym. Z drugiej strony w trudnej pozycji mogą być potencjalni emitenci, w szczególności ci zaliczani do segmentu spekulacyjnego, gdyż marża akceptowana teraz przez nabywców, przy wzroście stóp procentowych może być dla nich bardzo obciążająca — tłumaczy Mateusz Hyży.

Kliknij, aby przeczytać cały tekst

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu