pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Informatycy na wagę złota

KUP LICENCJĘ
Sylwia Wedziuk
Pin It email print

Firmy chcą uczyć specjalistów IT, bo brak im rąk do pracy. A liczba wakatów w UE sięgnie wkrótce 700 tys.

 

Notowania

euro, złoto, ropa brent

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aż 700 tys. miejsc pracy dla specjalistów IT powstanie w Europie do 2016 r. Tymczasem informatyków już jest za mało.

— Obecnie co trzeci Polak w wieku 25-34 lat jest bezrobotny. Ale w branży informatycznej wciąż brakuje specjalistów — wskazuje Adam Kuźmiński, dyrektor działu IT firmy Softline. Nie dość, że młodzi ludzie rzadko wybierają informatyczne kierunki studiów, to ich absolwenci często nie spełniają oczekiwań firm — narzekają przedsiębiorcy ze szczecińskiego Klastra IT, którzy postanowili to zmienić i zaangażowali się w unowocześnienie kształcenia oraz promowanie informatyki w regionalnych technikach informatycznych.

— Rynkowe, nowoczesne kształcenie musi odbywać się już na wczesnych etapach edukacji. Dlatego wspólnie z firmami IT podjęliśmy działania pod hasłem ‘ICT Biznes dla Edukacji’, aby stworzyć długofalowy model współpracy biznesu i szkolnictwa zawodowego — wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Przedsiębiorcy chcą nauczyć młodzież m.in. tworzenia aplikacji w aktualnych i pożądanych na rynku technologiach, bo tego będą potrzebować pracodawcy.

— Treści przekazywane uczniom powinny odpowiadać potrzebom rynku. Chcemy pomóc nauczycielom uaktualniać program kształcenia, m.in. poprzez opracowywanie dla nich materiałów dydaktycznych do nauczania najnowszych języków programowania czy prowadzenie specjalistycznych szkoleń informatycznych dla dydaktyków — mówi Marcin Kaczmarek, prezes firmy Consileon Polska.

Oprócz informatycznych aspektów, firmy zwracają równieżuwagę na miękkie kompetencje.

— Dobry pracownik potrafi także analizować problem, zaprojektować i testować rozwiązanie, a nawet sprzedać to, co zaprojektował — wylicza Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto Poland. Niezbędna jest również dobra znajomość języka obcego oraz umiejętność pracy w zespole, ponieważ informatycy najczęściej pracują zespołowo i nierzadko w międzynarodowym gronie.

Na pomyśle mają skorzystać również nauczyciele, którzy dzięki współpracy z biznesem będą mogli podnieść swoje kompetencje zawodowe oraz zdobyć doświadczenie pozaszkolne.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7 Komentarze

jaN 2013-11-04

Chętnie dałbym się przebranżowić gdyby wiadomo było, że będę miał pracę. Marnować kolejnych 5 lat na studiach informatycznych, nie wiem czy jest sens. Póki co mam za sobą 5 lat studiów na prawie na UŚ i pracy po tym nie ma. Mogliby dać link do firmy, która przyuczy pracowników.

informatyk 2013-11-04

@ jAN: Bill Gates nauczył się programować w wieku 13 lat. Nauczył się wszystkiego sam. Nie było wtedy komputerów osobistych. Jedyny darmowy dostęp do komputera uniwersyteckiego miał między 3 i 6 rano. Nie miał internetu itp. Nie potrzebował 5 lat studiów. Jak na ironię zrezygnował ze studiów prawniczych, żeby zacząć Microsoft, gdy był już bardzo doświadczonym programistą. W internecie jest więcej wiedzy niż w głowach wszystkich profesorów politechnik. Są także społeczności na forach internetowych, które chętnie udzielą rad we wszystkim. Wystarczy przestać myśleć jak nieudacznik i nie szukać wymówek tylko korzystać z możliwości i podbijać świat. Powodzenia!

Virus 2013-11-04

Jeśli znajdą się pieniądze i umowy Nieśmieciowe... informatycy sami się znajdą.

mati 2013-11-05

Jacy informatycy przecież ci ludzie to niewolnicy za stawkę, która ledwie starcza na utrzymanie nie wspominając o jakich kol wiek możliwych przyjemnościach!!!!

Demaskator 2013-11-05

Informatyk specjalista to nie człowiek który tylko potrafi włączyć komputer i napisać CV w Wordzie i wysłać go e-mailem do pracodawcy. Ta branża wymaga ciągłego doszkalania się. Potrzeba szybko machać nogami aby przynajmniej stać w miejscu..

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu