pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jeszcze trudniej o dobrego pracownika

KUP LICENCJĘ
Sylwester Sacharczuk
Pin It email print

Topnieje liczba firm szukających ludzi do pracy. A te, które szukają, mają ogromny problem ze znalezieniem fachowych pracowników.

 

Wysokie bezrobocie nie odpuszcza, ale mimo zwiększającej się puli dostępnych na rynku kandydatów coraz większa liczba pracodawców ma trudności z wyszukaniem osoby o potrzebnych kompetencjach. Tak wynika z najnowszej, czwartej edycji raportu „Bilansu Kapitału Ludzkiego” (BKL), wspólnego projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na kłopoty ze znalezieniem kandydatów spełniających oczekiwania wskazało aż 78 proc. pracodawców, którzy prowadzili w ubiegłym roku rekrutację. Skąd tak wysoki wynik — podczas gdy z drugiej strony rośnie rzesza osób szukających zatrudnienia? Eksperci tłumaczą ten paradoks większą selektywnością naboru ze strony pracodawców — w warunkach trudniejszej sytuacji rynkowej szukają oni pracowników zdolnych do jak najszybszego osiągnięcia pełnej wydajności pracy i takich, w których nie trzeba inwestować. W związku z tym coraz trudniejsza staje się sytuacja ludzi młodych i świeżo upieczonych absolwentów trafiających na rynek pracy. Twórcy raportu już w poprzedniej edycji badania zaobserwowali znaczne obniżenie potrzeb, związanych z zatrudnieniem nowych pracowników.

Po roku dotyczy ono właściwie wszystkich pracodawców, bez względu na wielkość zatrudnienia i branżę. O ile w poprzednich latach 16-17 proc. firm szukało osób do pracy, o tyle w 2013 r. odsetek ten zmniejszył się do 14 proc.

— Powinniśmy przeznaczać większe zasoby na działania skierowane do przedsiębiorców, aby zachęcać ich do bieżącej współpracy z placówkami edukacyjnymi. Aby pracodawcy mieli wpływ na jakość uzyskiwanych kompetencji i mogli powiedzieć, że młodzi ludzie są przygotowani do podejmowania pierwszej pracy, jak i kolejnych. Organizowanie staży i praktyk jest oczywiście jedną z metod tej współpracy, ale poprzedzający powinien być wpływ przedsiębiorców na kształt programów nauczania — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Zdaniem ekspertów, na polskim rynku pracy brakuje osób o kompetencjach transferowalnych (czyli przydatnych na większej liczbie stanowisk pracy).

— Kompetencje, których najczęściej poszukują pracodawcy u kandydatów — i z którymi często jest problem — to uczciwość, inicjatywa, innowacyjność i umiejętność uczenia się. Pracodawcy oczekują, że będą one kształtowane podczas nauki w szkole i na uczelni — mówi prof. Jarosław Górniak, kierownik naukowy projektu BKL.

W I połowie 2013 r.polskie firmy poszukiwały o 60 tys. osób do pracy mniej niż w analogicznym okresie roku 2012.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

Mati 2014-05-27

Firmy nie szukają ludzi do pracy tylko szukają ludzi do stażu na pracę najlepiej za darmo!!! Całość tego zaobserwowanego trendu bije po oczach ze nie ma firm poszukujących pracowników i uczciwie im płacących a szukają po prostu ochotników do pracy za friko. (ps. sam prowadzę firmę i proszę nie wyjeżdżać z tekstami jak założysz firmę)

Mati 2014-05-27

Żeby było śmieszniej w urzędzie pracy w moim mieście oficjalne bezrobocie wynosi około 2%. Czy to też da podstawę do ich zwolnienia jeżeli z automatu zatrudnię wszystkich, którzy nie mają pracy??? Wszyscy ci urzędnicy za to wylecą na bruk i posmakują własnych metod??? PS. płacę nieżle i jak zatrudniałem gościa to zrzucił do mnie całą rodzinę bo potraktowałem go dobrze i zaproponowałem uczciwą pensję a nie zarobki jak w afryce a wymagania jak w nasa!!!

BiałyCzłowiek 2014-05-27

Tak właśnie jest - firmy szukają np. kierownika zespołu (finanse, ubezpieczenia itp), wyższe wykształcenie, 100 wygórowanych wymogów dotyczących umiejętności i doświadczenia zawodowego itp - i na koniec taki dobrze wykształcony człowiek o ponadprzeciętnych umiejętnościach się dowiaduje, że musi założyć działalność gospodarczą, nie dostanie etatu tylko procenty od "utargu" (czyli może za rok zacznie zarabiać 1500zł), musi sam "zbudować" zespół i szukać sobie klientów, na dodatek jeżdżąc własnym autem bez zwrotu kasy za paliwo i dzwonić ze swojej komórki ... Frajerów już nie ma, drodzy Pracodawcy.

Daniel Długosz 2014-06-22

Na to ,że pracodawcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanego pracownika wpływa kilka czynników. Już zaczyna pokutować system edukacji wprowadzony kiedyś , gdzie „produkuje „ się młodego człowieka nabitego wiedzą ale nie umiejącego tą wiedzę wykorzystać praktycznie. Działania edukacyjnie mają teraz niewiele nacisku na praktykę i wykorzystanie jej w rzeczywistości co prowadzi do tego , że młody człowiek musi przechodzić dodatkowo wiele systemów szkolenia i stażu żeby być gotowym do podjęcia pracy. Innym czynnikiem są wysokie wymagania pracodawców , którzy by chcieli od razu przyjąć pracownika , który potrafi być wydajny , dyspozycyjny najlepiej przez całą dobę. Mieć umiejętności takie żeby obsługiwać kilka stanowisk pracy w razie potrzeby. A przy okazji żeby za jego pracę , pracodawca mógł zapłacić jak najmniejsze pieniądze. Przy takich wymaganiach oferowana zapłata nie przyciąga pracownika , który jeśli dysponuje dużymi umiejętnościami co często łączy się z tym że zna język obcy , z łatwością znajduje pracę za granicą za dużo większe pieniądze. Niestety najlepsi fachowcy są już za granicą i tam właśnie znajdują zatrudnienie. W Polsce najczęściej można dostać pracę tak zwana fizyczną więc młodzi ludzie , którzy nie widzą szans rozwoju i ofert pracy na wysoko wykwalifikowanych stanowiskach nie idą w tym kierunku. Reasumując można powiedzieć , że podstawowym czynnikiem są pieniądze oferowane za pracę , firmy chciałyby za półdarmo mieć człowieka , który będzie harował od rana do wieczora z dużą wydajnością. Nie jest to zbyt zachęcające do podjęcia pracy w takich firmach i najczęściej zgłaszają się osoby nie spełniające warunków lub będące na chwilę obecną w desperacji więc ich przygoda z pracą nie trwa długo.

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu