pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jeszcze trudniej o dobrego pracownika

KUP LICENCJĘ
Sylwester Sacharczuk
Pin It email print

Topnieje liczba firm szukających ludzi do pracy. A te, które szukają, mają ogromny problem ze znalezieniem fachowych pracowników.

 

Wysokie bezrobocie nie odpuszcza, ale mimo zwiększającej się puli dostępnych na rynku kandydatów coraz większa liczba pracodawców ma trudności z wyszukaniem osoby o potrzebnych kompetencjach. Tak wynika z najnowszej, czwartej edycji raportu „Bilansu Kapitału Ludzkiego” (BKL), wspólnego projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na kłopoty ze znalezieniem kandydatów spełniających oczekiwania wskazało aż 78 proc. pracodawców, którzy prowadzili w ubiegłym roku rekrutację. Skąd tak wysoki wynik — podczas gdy z drugiej strony rośnie rzesza osób szukających zatrudnienia? Eksperci tłumaczą ten paradoks większą selektywnością naboru ze strony pracodawców — w warunkach trudniejszej sytuacji rynkowej szukają oni pracowników zdolnych do jak najszybszego osiągnięcia pełnej wydajności pracy i takich, w których nie trzeba inwestować. W związku z tym coraz trudniejsza staje się sytuacja ludzi młodych i świeżo upieczonych absolwentów trafiających na rynek pracy. Twórcy raportu już w poprzedniej edycji badania zaobserwowali znaczne obniżenie potrzeb, związanych z zatrudnieniem nowych pracowników.

Po roku dotyczy ono właściwie wszystkich pracodawców, bez względu na wielkość zatrudnienia i branżę. O ile w poprzednich latach 16-17 proc. firm szukało osób do pracy, o tyle w 2013 r. odsetek ten zmniejszył się do 14 proc.

— Powinniśmy przeznaczać większe zasoby na działania skierowane do przedsiębiorców, aby zachęcać ich do bieżącej współpracy z placówkami edukacyjnymi. Aby pracodawcy mieli wpływ na jakość uzyskiwanych kompetencji i mogli powiedzieć, że młodzi ludzie są przygotowani do podejmowania pierwszej pracy, jak i kolejnych. Organizowanie staży i praktyk jest oczywiście jedną z metod tej współpracy, ale poprzedzający powinien być wpływ przedsiębiorców na kształt programów nauczania — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Zdaniem ekspertów, na polskim rynku pracy brakuje osób o kompetencjach transferowalnych (czyli przydatnych na większej liczbie stanowisk pracy).

— Kompetencje, których najczęściej poszukują pracodawcy u kandydatów — i z którymi często jest problem — to uczciwość, inicjatywa, innowacyjność i umiejętność uczenia się. Pracodawcy oczekują, że będą one kształtowane podczas nauki w szkole i na uczelni — mówi prof. Jarosław Górniak, kierownik naukowy projektu BKL.

W I połowie 2013 r.polskie firmy poszukiwały o 60 tys. osób do pracy mniej niż w analogicznym okresie roku 2012.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

Mati 2014-05-27

Firmy nie szukają ludzi do pracy tylko szukają ludzi do stażu na pracę najlepiej za darmo!!! Całość tego zaobserwowanego trendu bije po oczach ze nie ma firm poszukujących pracowników i uczciwie im płacących a szukają po prostu ochotników do pracy za friko. (ps. sam prowadzę firmę i proszę nie wyjeżdżać z tekstami jak założysz firmę)

Mati 2014-05-27

Żeby było śmieszniej w urzędzie pracy w moim mieście oficjalne bezrobocie wynosi około 2%. Czy to też da podstawę do ich zwolnienia jeżeli z automatu zatrudnię wszystkich, którzy nie mają pracy??? Wszyscy ci urzędnicy za to wylecą na bruk i posmakują własnych metod??? PS. płacę nieżle i jak zatrudniałem gościa to zrzucił do mnie całą rodzinę bo potraktowałem go dobrze i zaproponowałem uczciwą pensję a nie zarobki jak w afryce a wymagania jak w nasa!!!

BiałyCzłowiek 2014-05-27

Tak właśnie jest - firmy szukają np. kierownika zespołu (finanse, ubezpieczenia itp), wyższe wykształcenie, 100 wygórowanych wymogów dotyczących umiejętności i doświadczenia zawodowego itp - i na koniec taki dobrze wykształcony człowiek o ponadprzeciętnych umiejętnościach się dowiaduje, że musi założyć działalność gospodarczą, nie dostanie etatu tylko procenty od "utargu" (czyli może za rok zacznie zarabiać 1500zł), musi sam "zbudować" zespół i szukać sobie klientów, na dodatek jeżdżąc własnym autem bez zwrotu kasy za paliwo i dzwonić ze swojej komórki ... Frajerów już nie ma, drodzy Pracodawcy.

Daniel Długosz 2014-06-22

Na to ,że pracodawcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanego pracownika wpływa kilka czynników. Już zaczyna pokutować system edukacji wprowadzony kiedyś , gdzie „produkuje „ się młodego człowieka nabitego wiedzą ale nie umiejącego tą wiedzę wykorzystać praktycznie. Działania edukacyjnie mają teraz niewiele nacisku na praktykę i wykorzystanie jej w rzeczywistości co prowadzi do tego , że młody człowiek musi przechodzić dodatkowo wiele systemów szkolenia i stażu żeby być gotowym do podjęcia pracy. Innym czynnikiem są wysokie wymagania pracodawców , którzy by chcieli od razu przyjąć pracownika , który potrafi być wydajny , dyspozycyjny najlepiej przez całą dobę. Mieć umiejętności takie żeby obsługiwać kilka stanowisk pracy w razie potrzeby. A przy okazji żeby za jego pracę , pracodawca mógł zapłacić jak najmniejsze pieniądze. Przy takich wymaganiach oferowana zapłata nie przyciąga pracownika , który jeśli dysponuje dużymi umiejętnościami co często łączy się z tym że zna język obcy , z łatwością znajduje pracę za granicą za dużo większe pieniądze. Niestety najlepsi fachowcy są już za granicą i tam właśnie znajdują zatrudnienie. W Polsce najczęściej można dostać pracę tak zwana fizyczną więc młodzi ludzie , którzy nie widzą szans rozwoju i ofert pracy na wysoko wykwalifikowanych stanowiskach nie idą w tym kierunku. Reasumując można powiedzieć , że podstawowym czynnikiem są pieniądze oferowane za pracę , firmy chciałyby za półdarmo mieć człowieka , który będzie harował od rana do wieczora z dużą wydajnością. Nie jest to zbyt zachęcające do podjęcia pracy w takich firmach i najczęściej zgłaszają się osoby nie spełniające warunków lub będące na chwilę obecną w desperacji więc ich przygoda z pracą nie trwa długo.

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu