pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

4 Stock pomoże MSP wejść na giełdę

KUP LICENCJĘ
Dorota Zawiślińska
Pin It email print

Aż do 20 listopada 2017 r. firmy mogą składać wnioski o granty, które ułatwią im przygotowania do debiutu na parkiecie

 

Notowania

MOSTALPLC

Dla małego i średniego biznesu, który chce zaistnieć na rynkach kapitałowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przygotowała specjalny instrument w poddziałaniu 3.1.5 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Chodzi o 4 Stock, którego celem jest wsparcie MSP w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub dłużnym. Nabór już wystartował. Do zgarnięcia jest w sumie ponad 14 mln zł.

Taki zastrzyk kapitału może być istotną zachętą i wsparciem dla przedsiębiorstw, które są zainteresowane finansowaniem swojej działalności przez rynki kapitałowe. Tym bardziej że ostatnio nastroje na warszawskim parkiecie nie są najlepsze. Dodatkowo wysokie koszty przygotowania firmy do giełdowego debiutu lub emisji obligacji stanowią często poważną barierę finansową.

Oferowane przez rządową agencję granty będą przeznaczone na przedsięwzięcia, które dotyczą przygotowania dokumentów niezbędnych do pozyskania finansowania udziałowego lub dłużnego. W przypadku pierwszego typu projektów MSP mogą ubiegać się o dofinansowanie wydatków dotyczących zakupu usług doradczych związanych z emisją nowej serii akcji i wprowadzeniem ich na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, alternatywny NewConnect lub zagraniczny rynek regulowany.

Drugi typ projektów przewiduje wsparcie usług doradczych dotyczących emisji i wprowadzenia obligacji na rynek Catalyst. Maksymalna kwota dofinansowania unijnego zależy od rodzaju przedsięwzięcia i waha się od 60 do 80 tys. zł. Zakres wydatków przeznaczonych do wsparcia z budżetu UE jest zdefiniowany w regulaminie konkursu.

— PARP opłaci nawet połowę kosztów usług doradczych związanych z wejściem na wybrany rynek lub z wypuszczeniem obligacji. Warunkiem otrzymania wsparcia jest przedstawienie planu wykorzystania pieniędzy pozyskanych z emisji akcji lub obligacji. Muszą być przeznaczone na innowacyjne przedsięwzięcia, czyli wprowadzenie na rynek nowego lub ulepszonego produktu, technologii lub innowacji marketingowej. Korzyść jest zatem podwójna: innowatorzy mogą pozyskać kapitał na rozwój, a giełda wzbogaci swoją ofertę o nowe, dynamicznie rozwijające się firmy — mówi Patrycja Klarecka, prezes PARP.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu