pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Zwrotne pomagają większej liczbie firm

KUP LICENCJĘ
Dorota Zawiślińska
Pin It email print

Wielu przedsiębiorców nie wie o istnieniu tzw. instrumentów finansowych. A szkoda, bo to ciekawa alternatywa finansowania ich działalności.

 

Notowania

euro

Czy polskie mikrofirmy chętnie korzystają z funduszy unijnych? Co wiedzą o grantach i wsparciu zwrotnym? Z czego finansują inwestycje i bieżącą działalność? M.in. na te pytania odpowiadają autorzy najnowszego badania „Mikrofirmy o usługach finansowych 2016” przygotowanego przez Centrum Badań Marketingowych (CBM) Indicator i Warszawski Instytut Bankowości (WIB) dla Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK).

Wyniki? Z raportu wynika, że dla aż 79 proc. małych przedsiębiorstw największe znaczenie w finansowaniu inwestycji ma kapitał własny. Cenią też kredyt bankowy (41 proc. ankietowanych), a także, choć w mniejszym stopniu — leasing (20 proc.). Tylko dla 16 proc. najmniejszych firm duże znaczenie mają unijne dotacje. Niestety wielu przedsiębiorców nie wie o możliwości finansowania projektów instrumentami zwrotnymi.

Blisko 20 proc. respondentów nie interesuje się nimi w ogóle, a przeszło połowa — w minimalnym stopniu. Kredyty bankowe z gwarancją unijną oraz pożyczki z budżetu UE są istotnym źródłem finansowania przedsięwzięć tylko dla odpowiednio 15 proc. i 9 proc. badanych. Do tej pory z pieniędzy unijnych skorzystało tylko 9 proc. najmniejszych przedsiębiorców.

Najczęściej były to granty, zdecydowanie rzadziej kredyt czy pożyczki. Drobny biznes traktuje fundusze jako dodatkową gotówkę na rozwój firmy (87 proc.) oraz zastrzyk kapitału, który można uzyskać na dobrych warunkach (11 proc.). Narzeka natomiast na zbyt uciążliwe procedury dotyczące ubiegania się o tego rodzaju wsparcie, na trudności związane z przygotowaniem wniosku, zbyt skomplikowane zasady jego rozliczania, a także zbyt długi czas jego rozpatrywania.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

Hagen 2016-12-23

Pieniądz unijny wymaga pokonania biurokracji, po za tym jest wbrew pozorom drogi, bo trzeba mieć wkład własny, czy nie ma się pewności rozliczenia inwestycji.

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu