pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Nowe przepisy: nieco ułatwień, sporo utrudnień

KUP LICENCJĘ
Iwona Jackowska
Pin It email print

Prawo 2017: Jak od lat, i tym razem najbardziej zmienią się przepisy podatkowe, m.in. pojawi się nowa stawka w CIT

 

Lekko nie będzie. Taki wniosek nasuwa się po podsumowaniu zmian prawa, które zaczną obowiązywać przedsiębiorców z początkiem nowego roku. Prezentujemy je obok w dużym skrócie, ale już z niego widać wyraźnie, że szczególnie niełatwe czasy nastaną przy rozliczaniu podatków — zarówno dochodowych (od osób prawnych i fizycznych, czyli CIT i PIT), jak i od towarów i usług (VAT). Wielu uciążliwych dla podatników rozwiązań raczej nie zrekompensuje nowa stawka CIT w wysokości 15 proc., sprezentowana najmniejszym i początkującym na rynku firmom.

Start w 2017 r. dla wielu przedsiębiorców oznacza wypełnianie nowych obowiązków, które mają służyć uszczelnianiu systemu podatkowego i walce z nadużyciami, pozbawiającymi kasę państwową dochodów. Podobne cele przyświecają zaostrzeniu kryteriów, których spełnienie pozwala korzystać z preferencyjnych rozwiązań, np. z krótszego okresu oczekiwania na zwrot nadpłaconego VAT. Łatwo będzie można nawet stracić wpis w rejestrze tego podatku, wystarczy uczestniczyć w obrocie towarami, uznanym przez fiskusa za naruszający prawo. Wbrew pozorom, w niektórych przypadkach także interpretacje podatkowe nie będą działać tak ochronnie jak dotychczas, zwłaszcza starsze.

Wygląda na to, że poczynania przedsiębiorców znajdą się pod większym niż do tej pory kontrolnym działaniem fiskusa. Czeka też ich nowy rodzaj kontroli prowadzonych przez inny organ, inspekcję pracy. Ma ona badać, jak firmy wywiązują się z obowiązku wynagradzania zleceniobiorców i osób na tzw. samozatrudnieniu według minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 zł. Nie można jednak nie zauważyć, że styczeń 2017 r. przyniesie też trochę ułatwień, w tym także w podatkach. © Ⓟ

Podatki dochodowe - PIT, CIT >>>

Podatek od towarów i usług (VAT) >>>

Prawo pracy >>>

Prowadzenie działalności >>>

Rachunkowość, ryczałt >>>

 

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

Karbinadel 2016-12-28

Zawsze gdy słyszę, że rząd chce mi coś ułatwić, zapala mi się czerwona lampka. Pod względem mnożenia durnot ten rząd przebija poprzednie, a rozziew między deklaracjami oberministra Morawieckiego a faktycznymi działaniami jest głęboki jak Rów Mariański. Zastraszaniem i wzmożonymi kontrolami da się osiągnąć efekt na krotką metę, ale na dłuższą będzie to skutkowało ograniczaniem aktywności przedsiębiorców, lub ucieczką (za granicę lub w szarą strefę)

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu