pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Na kogo zapolują łowcy głów na rynku pracy

KUP LICENCJĘ
Mirosław Konkel
Pin It email print

Trąbiąc bez ustanku, że rynek należy dziś do pracownika, umyka nam jedno: w niektórych zawodach i branżach na dobrą pracę i płacę nie będzie szans

 

Notowania

euro, EUROCASH

Ludzie

Anna Wicha

Nie stagnacja, ale kontynuacja. Pisarz science fiction Alfred Bester na pytanie, jak będzie w przyszłości, odpowiedział: „Tak samo, tylko bardziej”. Podobny wydźwięk ma większość prognoz dotyczących rynku pracy. Eksperci nie spodziewają się rewolucji, tąpnięć, znaczących zmian na plus lub na minus. Przewidują, że zjawiska, które można było zaobserwować w minionych kwartałach, utrzymają się — jeśli nie pogłębią — w nowym roku.

Innymi słowy: pracodawcy, którzy, mówiąc kolokwialnie, nie mieli kim robić zleceń, kontraktów i planów, w dalszym ciągu będą zmagali się z brakiem odpowiednich fachowców. Ale rysuje się też coś ciekawszego — postępujące rozwarstwianie się społeczeństwa. Jedni będą przebierali w ofertach zatrudnienia jak w ulęgałkach, inni zadowolą się jakąkolwiek posadą, bo nie na każdy rodzaj wykształcenia i kwalifikacji jest popyt.

Czytaj też opinię o "nieistniejącym"  rynku pracownika na Dyskusja.biz >>>>

Łowcy głów w natarciu

W statystykach wszystko wygląda pięknie. Według GUS, w ubiegłym roku rejestrowane bezrobocie w Polsce spadło z 10,3 do 8,2 proc. To najniższy wskaźnik od 1991 r. — Taki odsetek to ponad 1,2 mln zarejestrowanych w urzędach pracy. Spadek o dwa punkty procentowe od stycznia do grudnia oznacza, że zatrudnienie w tym czasie znalazło około 320 tys. osób, czyli więcej, niż mieszkańców ma Białystok. Dla kandydatów nastał naprawdę dobry czas — tłumaczy Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Czy rynek się nie nasycił i bieżący rok nie upłynie pod znakiem ostudzenia gorączki rekrutacyjnej? Taki scenariusz specjaliści uważają za mało realny, nawet przy uwzględnieniu, że gospodarka wyhamuje. — Historycznie niskie bezrobocie kontrastuje ze spadającymi prognozami wzrostu PKB. Jeśli jednak spowolnienie drastycznie się nie pogłębi, sytuacja pracowników będzie się tylko poprawiać — uważa Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.

Nie dajmy się jednak zwieść liczbom, tabelkom i słupkom. Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego. A w przypadku rynku pracy najistotniejsze jest wspomniane rozwarstwienie społeczeństwa, coraz wyraźniejszy podział na fachowców lepszej i gorszej klasy. Decydują o tym kwalifikacje, ale też miejsce zamieszkania. — Gdy w okolicach Poznania bezrobocie wynosi 5 proc., w województwie warmińsko-mazurskim bez pracy pozostaje prawie 14 proc. osób. Powoduje to drenaż mózgów. Zdolni, młodzi i przedsiębiorczy wyjeżdżają do Warszawy, Krakowa czy Trójmiasta, bo tam czeka na nich kariera. A różnice między regionami ciągle się pogłębiają — tłumaczy Anna Wicha.

Lepszy i gorszy sort

Do najbardziej rozchwytywanych należą przedstawiciele tzw. zawodów kreatywnych. — O świetnych informatyków, lekarzy, finansistów i menedżerów polskie firmy już od roku 2004 muszą konkurować z przedsiębiorstwami zza granicy — twierdzi Michał Gołgowski. Najzacieklejszy bój o talenty toczy się w świecie nowych technologii — według analiz firmy rekrutacyjnej Antal statystyczny specjalista od IT lub telekomunikacji dostał w zeszłym roku 36 ofert zmiany pracodawcy.

banner-przejscie-premium

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2 Komentarze

renata 2017-01-09

A cóż to za język, Panie Dyrektorze? Za ten tekst "bikini" powinien Pan mieć proces.

ann 2017-01-09

Tekst o bikini stary jak świat - niby czemu proces? Tym bardziej, że raczej powinno się je przypisać autorowi tekstu lub Pani Annie. Nie ma co szukać dziury w całym ;P

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu