pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Co trzeci student nie ma perspektyw

KUP LICENCJĘ
Paulina Kostro
Pin It email print

Nie słabnie popularność kierunków, które dają studentom nikłe perspektywy, jeśli chodzi o zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.

 

Notowania

euro

W ubiegłym roku akademickim, jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na studia wyższe zostało przyjętych prawie 450 tys. osób. I chociaż przyszli studenci chętnie wybierają takie kierunki, jak informatyka, logistyka czy budownictwo, to nie zawsze podejmują decyzję o wyborze specjalizacji na podstawie analizy rynku pracy.

— Rośnie zainteresowanie kierunkami technicznymi, jednak liczba osób, która je kończy, wciąż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku. W branżach technologicznych, takich jak IT, brakuje kandydatów do pracy, a trend ten będzie się utrzymywał. Komisja Europejska podaje, że do 2020 r. deficyt specjalistów IT w Unii Europejskiej sięgnie ok. 900 tys. — mówi Magdalena Kuś, HR menedżer w GFT Polska.

Edukacyjne nowości

Polskie uczelnie wyższe starają się podążać za trendami na rynku pracy, tworząc co roku nowe kierunki dopasowane do potrzeb pracodawców. Przykładowo Politechnika Warszawska uruchomiła przetwarzanie i analizę zbiorów danych, a Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wprowadził projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Niektóre placówki edukacyjne proponują studentom kierunki łączone z innymi.

— Prowadzimy na Politechnice Łódzkiej interdyscyplinarne kierunki międzywydziałowe i międzyuczelniane, takie jak biogospodarka, chemia budowlana czy inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia. W najbliższym czasie uruchomimy we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim m.in. rewitalizację miast. Te kierunki powstały w konsultacji z otoczeniem gospodarczo-społecznym. Absolwenci wykształceni na kilku renomowanych uczelniach mają większe szanse na rynku pracy, są bardziej mobilni, zdobywają wiedzę, jakiej nie oferują inne programy nauczania, a ich kwalifikacje są bardziej pożądane na rynku pracy — mówi prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

Stereotyp kodowania

Niestety wciąż nie słabnie popularność kierunków, które nie dają studentom perspektywy na zatrudnienie w zawodzie. Aż 30 proc. uczących się już podczas studiów uznało, że specjalizacja, którą wybrali, nie jest dla nich satysfakcjonująca, a 70 proc. z nich mimo swojego niezadowolenia nie planuje nic zmieniać. Ponadto mimo rosnącej potrzeby rynkowej na absolwentów informatyki wielu studentów obawia się, że taka ścieżka kariery może okazać się dla nich zbyt wymagająca.

Prawie połowa Polaków uważa, że do nauki kodowania należy posiadać specjalne predyspozycje. W grupie wiekowej 18-24 lata taką opinię wyraziło aż 61 proc. osób — wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut Ibris. © Ⓟ

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2 Komentarze

czytelnik 2017-01-09

nie rozumiem dlaczego studia są bezpłatne, każdy powinien płacić a jak nie ma to brać kredyt, potem mógłby sobie wyjechać za granicę bo się kształcił za swoje, nie szedłby na kierunki bez perspektyw z kredytem, bezpłatne szkolnictwo jest chore

Tolekbanan 2017-01-10

Dla niektórych zdolnych i pracowitych ludzi z ubogich rodzin bezpłatne studia to szansa na wyjście z wrodzonej biedy i rozpoczęcie normalnego życia.

Wiadomości dnia na Firma.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

...i bliskie końca

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu